Atelierele Copiii ajuta Copii

Ateliere de creație „Copiii ajută copii”

Parohia Sfantul Stefan - "Cuibul cu barza" a demarat in urma cu doi ani un vast  program in cadrul caruia sa fie atinse toate dimensiunile unei comunitati.

In cadrul acestui program se regasesc  si diverse proiecte ce vizeaza copii si tinerii, in dorinta de a-i responsabiliza, de a-i sensibiliza in legatura cu cei lipsiti, cei in nevoi, care de multe ori sunt alaturi de noi in biserica.

Atelierul de facut martisoare, deja la a doua Editie, prima avand loc in februarie 2015, se desfasoara sub umbrela  Atelierelor de creatie „Copiii ajuta copii”. Aceste Ateliere au ca scop implicarea copiilor din parohie - si nu numai - in crearea de obiecte specifice care sunt apoi vandute, tot de catre copii, iar sumele obtinute sunt folosite pentru ajutorarea copiilor nevoiasi din parohie.

In acest an, au fost organizate doua sesiuni de lucru in data de 13 si 20 februarie la Biblioteca Mitropolitana Bucuresti, Filiala „Marin Preda”, aflata in parohia noastra.

Martioarele confectionate de mainile maiestre ale copiilor au fost puse in vanzare la pangarul bisericii duminica, 28 februarie, iar sumele obtinute au fost directionate catre familii cu copii din parohie, cunoscute ca si cazuri sociale.

Binecuvantare

Multumim fiecaruia dintre copiii care au participat la Atelierul de facut martisoare, copii care au adus o mica jertfa din timpul si priceperea lor la confectionarea martisoarelor si felicitarilor, prin vanzarea carora a fost posibil acest act filantropic.

Acestora le-a fost oferita o rasplata simbolica, o Binecuvantare, in numele ocrotitorului Bisericii noastre, Sfantul Arhidiacon Stefan, sub forma unui Hrisov de Binecuvantare, de catre parintele paroh Daniel, pentru a intari in inimile lor tinere virtutea milosteniei si a iubirii semenilor copii aflati in lipsuri sau nevoi.

Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Nu sunt comentarii la acest articol!

Adauga un comentariu

Comentariile care contin injurii, un limbaj licentios, instigare la încalcarea legii, la violenta sau ura vor fi sterse. Ii încurajam pe cititori sa ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate.

Introdu numarul din imagine:
security
Povestea rugaciunii implinite Povestea rugaciunii implinite

  În ajunul sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, un grup de copii frumoși din parohia noastră a încântat pe cei prezenţi la biserică printr-o scenetă frumos pregătită de doamnele: prof. Cristina Benga, Oana…

Vizita "Copiii ajuta copii" la Casa Lidia Vizita

In cadrul atelierelor "Copiii ajuta copii", organizate in februarie 2015, au fost confectionate matisoare, care au fost vândute la pangarul bisericii, vânzare in urma căreia au fost obținuți puțin peste 700 de lei. Aceasta suma, rezultat…

Dictionar Ortodox