Noutati - Evenimente

Parinti pentru ora de religie

Iubiţi credinciosi,

Considerăm că şi printre noi sunt susţinători ai orei de religie, in şcoli, la un nivel de calitate ridicat. Ne pasă ca instituţiile statului, Biserica si Ministerul Educaţiei, să colaboreze pentru a asigura o oră de religie corespunzătoare precum şi neîngrădirea accesului la aceasta, pentru copiii noştri, prin formalităţi complicate. În acest sens, doi parinţi de copii din parohia noastră au luat atitudine împreuna şi cu alţi părinţi, să fondeze o asociaţie a părinţilor pentru ora de religie. 

Asociaţia Părinţi pentru Ora de Religie işi propune să fie "aproape de părinţi, apărători ai celor care sunt interesaţi de educaţia complexă, completă şi de calitate a copiilor. Dorim să susţinem o educaţie integrală, care presupune, pe lângă latura morală, estetică, tehnologică, şi o componentă religioasă."

Puteţi accesa si apoi aprecia pagina de Facebook a Asociatiei aici. 

Doamne ajuta!

 • #1 adrianz 24.01.2015 22:25
  http://www.buciumul.ro/2015/01/24/liana-stanciu-va-conduce-asociatia-parintilor-romani-care-doresc-ora-de-religie-in-scoli/
 • #2 Simina Harieta 01.03.2015 17:45
  Nu pot trai fara dragoste.M-am nascut in dragostea mamei, am trait in dragostea mamei, am fost fericita cand m-am indragostit de viitorul sot, mi-am continuat viata inconjurata de dragostea sotului, a prietenilor, apoi a copilului meu, imi iubesc copilul si pe cei de langa mine, nu pot trai fara dragoste. Dar mai mult decat toate acestea am nevoie de dragostea lui Dumnezeu, Il iubesc pe Dumnezeu. Nimic nu este mai presus de iubire.Ca sa rezistam fizic avem navoie de apa, aer, caldura, dar ca sa fim sanatosi sufleteste avem nevoie de iubire. Nu ne luati iubirea de Dumnezeu, nu ne luati ora de religie a copiilor nostri! Am castigat aceasta ora dupa 50 de ani, nu ne furati iar ora de religie, ora de vorbire despre Dumnezeu si cu Dumnezeu.Acolo unde sa aduna copiii sa vorbeasca cu profesorul lor de religie, acolo, da acolo e intotdeauna Dumnezeu. Nu Il alungati pe Dumnezeu din scoli.Cu dragoste un umil crestin
 • #3 Lucaciu 06.03.2015 17:09
  Sunt convins ca voia Domnului se va face.
  Imi place sa cred ca nu se va renunta la orele de religie.
  Cu respectul cuvenit, voi folosi extraordinara deviza a Casei Regale Romane, "Nihil sine Deo"
  Doamne ajuta!

Adauga un comentariu

Comentariile care contin injurii, un limbaj licentios, instigare la încalcarea legii, la violenta sau ura vor fi sterse. Ii încurajam pe cititori sa ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate.

Introdu numarul din imagine:
security
Pastile 2017 Pastile 2017

Hristos a inviat din morti Cu moartea pe moarte calcand Si celor din morminte Viata daruindu-le.      

Concursul național de creație "Icoana şi Şcoala mărturisirii" Concursul național de creație

În perioada 1decembrie 2016 – 21 mai 2017 s-a desfasurat concursul național de creație "Icoana şi Şcoala mărturisirii", organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod…

Dictionar Ortodox