06. Programul social-filantropic „Mâinile iubirii dumnezeiești”

Programul social-filantropic „Mâinile iubirii dumnezeiești” a fost inițiat în Parohia Sfântul Ștefan - Cuibul cu Barză începând cu anul 2003. Numele provine de la faptul că fiecare om care ajută un alt om devine „mâna” prin care Dumnezeu Însuși dăruiește celui nevoiaș.

Inițial s-a realizat oferirea de alimente către 25 de familii nevoiașe din parohiei și către oamenii străzii. În ultmii ani programul s-a dezvoltat și s-a concretizat în strângerea și oferirea de bani, alimente, îmbrăcăminte, rechizite, mobilier și aparatură electronică unor persoane sărace sau unor centre sociale aflate în administrarea bisericii. Programul este implementat în mod special în cele două posturi mari de peste an.