MISIUNE

02. Pelerinaj - pe urmele Mântuitorului Iisus Hristos și ale Sfântului Arhidiacon Ștefan

Pelerini din parohie la locul de martiriu al Sf. Stefan - Ierusalim 2014

Pelerini in Biserica Sf. Stefan din Ierusalim 2014

Între 16-22 aprilie 2015 parohia organizează un pelerinaj în Țara Sfântă, pe urmele Mântuitorului Iisus Hristos și ale Sfântului Arhidiacon Ștefan, la împlinirea a 1600 de ani de la descoperirea Sf. Moaște, de către preotul Lucian, în localitatea Cafar Gamala, în apropiere de Ierusalim. Pelerinii vor fi însoțiți de pr. prof. Daniel Benga.

Pentru a vedea un program detaliat si ilustrat al pelerinajului, va rugam sa apasati aici.

 

PELERINAJ IN TARA SFANTA

Pe urmele Mântuitorului Iisus Hristos și ale Sf. Arhid. Ștefan la 1600 de ani de la descoperirea Sf. Moaște

16-22 aprilie 2015

 

 

Ziua I - JOI, 16 aprilie 2015: Întâlnire pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) - la orele 07:45, cursă El AL.  Decolare ora 10:45, sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 13:20 Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Buna Vestire (Catolică) ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cină şi cazare Hotel Tiberias.

 

Ziua II - Vineri, 17 aprilie 2015: Mic dejun. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Biserica Catolică a Schimbării la Față cu grota. Cana Galileii închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Deplasare la Râul Iordan – Yardenit: loc amenajat pentru a intra în apa Iordanului. Opţional (se achită separat) – plimbare pe Marea Galileii cu o copie a Bărcii lui Iisus. Cină şi cazare Hotel Tiberias.
 
Ziua III - Sâmbătă, 18 aprilie 2015:  Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de celebra Predică de pe munte a Domnului. Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru - Mensa Petri. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a Casei Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum. Cină şi cazare Hotel Tiberias.
 

Ziua IV - Duminică, 19 aprilie 2015: Participare la Sfânta Liturghie - Aşezământul Românesc de la Ierihon. Privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii sau în funcţie de timp, optional, urcare cu telecabina (aprox. 14 USD). Închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu”. Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim de la Iordan. Bethleem – închinare în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de Maicii Domnului), Grota Laptelui. Timp liber în Betleem. Cină şi cazare Hotel Ierusalim.

 
Ziua  V - Luni, 20 aprilie 2015: Mic dejun. Biserica Sf. Ștefan. Locul martiriului Sf. Arhid. Ștefan. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan. Biserica Nașterii Sf. Fecioare Maria. Scăldătoarea Vitezda - locul vindecării paraliticului de către Mântuitorul. Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sf. Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sf. Mormânt, locul unde s-a aflat Sf. Cruce, etc). Timp liber în orașul vechi al Ierusalimului. Cazare şi cină Hotel Ierusalim.

 

Ziua VI - Marți, 21 aprilie 2015:   Mic dejun. Vizitarea locurilor sfinte de pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina în: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului (rusă), Capela înălțării la cer a Mântuitorului - unde se află piatra Înălțării la cer, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Timp liber în orașul vechi al Ierusalimului. Vizită la Aşezământul Românesc de la Ierusalim. Cina si cazare Hotel Ierusalim.

 

Ziua VII - Miercuri, 22 aprilie 2015: Mic dejun. Deplasare pe Muntele Sionului – închinare în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cinei celei de Taină” şi Mormântul Sfântului Prooroc şi Psalmist David. Deplasare la  Zidul Plângerii. Rămas bun Ierusalim. Deplasare la Jaffo – Tur de oraş Tel Aviv cu autocarul. Sosire la aeroport ora 15:05. Decolare ora 18.05, sosire Bucureşti ora 20.55.

 

 

PENTRU ÎNSCRIERI A SE CONTACTA PREOTUL PAROH. LOCURILE SUNT LIMITATE.

 

 

Un comentariu

[+] Adauga un comentariu
  • #1 maria georgescu 18.05.2015 09:58
    Pelerinajul a insemnat o perioada de puternica traire sufleteasca, de adevarata purificare.O contributie esentiala la realizarea unei astfel de trairi a avut Parintele Profesor Daniel Benga, caruia ii aducem sincere multumiri.

Adauga un comentariu

Comentariile care contin injurii, un limbaj licentios, instigare la încalcarea legii, la violenta sau ura vor fi sterse. Ii încurajam pe cititori sa ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate.

Introdu numarul din imagine:
security
05. Oferirea gratuită de medicamente

În parteneriat cu S.C. Farmacia Ioana SRL, oferirea gratuită de medicamente persoanelor și familiilor sărace și bolnave din parohia noastră, program derulat și în anii anteriori.

10. Cursuri de consiliere creștină a mamelor și soțiilor

Cursuri de consiliere creștină a mamelor și soțiilor din parohie, care se confruntă cu situații dificile materiale, familiale și/sau de relaționare cu soții și/sau copiii lor. Acestea vor fi oferite la Trapeza parohială de prof. Cristina…

Dictionar Ortodox