01. Martiriul, cultul și cinstirea Sf. Arhid. Ștefan în Antichitatea creștină

Ruinele bisericii ridicate de împărăteasa bizantină Evdochia la Ierusalim în cinstea Sf. Arhid. Ștefan (sf. sec. 19). Imagine preluată de pe site-ul Ecole Biblique et Archeologique Francais din Ierusalim

Sub coordonarea pr. prof. dr. Daniel Benga va fi elaborat în anul 2015 un volum științific intitulat:
Martiriul, cultul și cinstirea Sf. Arhid. Ștefan în Antichitatea creștină. Volumul va umple un gol în literatura teologică românească, urmând să conțină traduceri din limbile latină și greacă în limba română ale principalelor documente referitoare la descoperirea Sf. Moaște ale Sf. Ștefan și translarea lor la Ierusalim, Constantinopol și Roma în secolul al V-lea, existente în Patrologia Latina a lui J. P. Migne (PL), Bibliotheca Hagiographica Graeca (BHG) și Bibliotheca Hagiographica Latina(BHL). Acest volum urmează să fie lansat cu prilejul hramului bisericii, în data de 27 decembrie 2015.