Noutati - Evenimente

Pisania din pridvorul bisericii (1898)

„Cu voinţa Tatălui, cu ajutorul Fiului şi cu puterea Duhului Sfânt, reparatu‑s’a această biserică în mod radical prenoidu‑ise tencuelele şi pictura pe dinăuntru şi pe dinafară, în anul mântuirii 1898, fiind Rege al României M.S. Carol I şi soţia sa Regina Elisabeta şi Mitropolit Primat I.P.S.S. Iosif Gheorghian. Această biserică cu hramul Sfântul Arhidiaconul Ştefan, numită şi „Cuibul cu Barză” a fost construită din temelie în locul altei mici biserici care căzuse în ruină, de către piosul creştin Clucerul Dona cu soţia sa Zafira, cam pe la anul 1760 apoi, la 1853 a fost reparată şi învelită cu ajutorul şi purtarea de grijă a d‑lui Alexandru Stancu Epitropul bisericii. La 1877 s’a reparat, zugrăvit şi construit din nou turla cea mare de Epitropii d‑nii Dobre Nicolau, Preotul Vasile Stoenescu şi Căpitan N. Celăreanu, iar acum s’a reparat, modificat şi înfrumuseţat după cum se vede prin iniţiativa şi ostenelele parohului acestei biserici Preotu C. Ionescu Iconomu fiind epitropi d‑nii Senat Rădulescu şi Teodor Moscu, cu tot concursul d‑lui arhitect T. Dobrescu, ctitorul bisericii. Această reparaţie s’a făcut cu ajutorul onor Primăriei Capitalei, precum şi a tuturor enoriaşilor bisericei şi a altor pioşi creştini. Lucrările au fost ecsecutate de dl. David Pietro din Italia, iar pictura de Preotul Vasile Damian în anul 1898”.

Pastile 2017 Pastile 2017

Hristos a inviat din morti Cu moartea pe moarte calcand Si celor din morminte Viata daruindu-le.

Concursul național de creație "Icoana şi Şcoala mărturisirii" Concursul național de creație

În perioada 1decembrie 2016 – 21 mai 2017 s-a desfasurat concursul național de creație "Icoana şi Şcoala mărturisirii", organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod…